Dodany: 2012-03-20 09:17:07

 

Zasada uczciwej konkurencjiTo co jest uczciwą konkurencją – wyjaśnia w swej codziennej pracy urząd ochrony konkurencji i konsumentów, który mimo, że na co dzień zajmuje się zażaleniami składanymi od osób fizycznych zajmuje się również poważniejszymi układami, umowami jak choćby partnerstwo publiczno-prywatne.

 

Zasada uczciwej konkurencji działa również w okresie kiedy samorząd – jednostka publiczna szuka partnera do wykonania jakiejś inwestycji na zasadach partnerstwa. Każda firma, która bierze udział w przetargu na podjęcie się tego partnerstwa musi pamiętać, że również w tej grze liczy się uczciwa konkurencja. Nie może być z żadnej ze stron zastrzeżeń co do ofert jakie składają prywatne jednostki swojemu potencjalnemu partnerowi jakim jest samorząd. Najważniejsze to również zachowanie uczciwej konkurencji wobec siebie – w branży. Jeśli jakaś inwestycja jest wykonywana po kosztach – oferta składana jednostce publicznej jest uwłaczająca dla danej branży, z której się wywodzi – nie są to zagrania fair, a także zagrania, które można traktować jak nieuczciwą konkurencję.

 

Nieuczciwą konkurencją w przetargach, staraniach o podjęcie umowy na zasadach partnerstwo publiczno-prywatne jest również zagranie ze strony publicznej jednostki. Partnerstwo publiczno-prywatne nie może być ustawione pod jakąś firmę, nawet jeśli jest ona najlepsza, ale przetarg jest przetargiem i liczy się korzystna oferta, nie można kogoś faworyzować, a innego odrzucać – z powodu wcześniejszych uprzedzeń, gdyż jest to zagranie z zakresu nieuczciwej konkurencji,.

Dodaj nowy komentarz do artykułu Zasada uczciwej konkurencji
Nick: